For those of you that are new to my blog or “the land of MyCo” lol where you never know what I’m going to create.  Actually, I don’t usually know what I’m going to create, ideas just pop into my head on a continual basis.  I probably have more notebooks than most as I keep on every where, one note workbooks (I use those a lot) and my latest paper saver a little app called simple mind.   Any who, actually let me take a minute right here to introduce you to my brain! 🙂 What you just saw occur in the few sentences above is what I deal with and why I need the tools mentioned above.

Enough of me ranting and back to the reason you clicked on the link to begin with.  I use quite a bit of flour, especially lately since I’m working on my baking skills and in an effort to save a little on the pockets while doing something I’ve always wanted to do but for some reason never have until TODAY!  Let me back track just a second, about 1 week ago I was looking for some Einkorn flour (find out more about it here http://www.jovialfoods.com/about-us.html).  Not ever having seen it in the store my first inclination was to look online and get an idea of the price and see if I could purchase it locally.  I wasn’t able to find any sites that told me where to purchase it locally and so I was ready to purchase some from the link above OUCH!  Instead of clicking the link I said to myself let me just take a trip down to the local natural food store and just see.  Well to my surprise they did have Einkorn…but only the wheat berries.  For those that don’t know, wheat berries are the wheat kernels that you don’t see until they are removed from their shell or the hull and they produce flour. I was so excited to see them and even more excited with the price I saw!  They sell for $2.39 or so, per pound. That’s right, organic Einkorn wheat which is an ancient grain, full of vitamins and minerals.

WHEAT BERRIES (local)                  WHEAT BERRIES ONLINE                         FLOUR ONLINE

$2.39 per pound                          $3.99 per pound plus shipping     $7.99 for 2 pound bag plus shipping

UPDATE 1/13/2014

Organic white kernel wheat (soft) berries were $.99 per pound and organic red kernel (hard) wheat berries were $1.99 per pound, there is a difference between this wheat and the Einkorn hence the price difference.  While both are healthy and great options, different projects call for different types of flour whether it be “pastry flour”, or “bread flour” to name a few or you may want a specific texture, or you might just like the different flavors each offers.

I also found out that wheat berries can be cooked and eaten just like rice, maybe not just like but similar as they say.  I haven’t tried that yet.

*This flour does contain GLUTEN however upon researching you may find it does not cause GLUTEN type symptoms due to the original wheat structure.

So this was a no-brainer for me, I pull out my wheat berries and turn the power on the blender and go for it and I feel even more like, “Why did I wait so long to do this?”.  Just see below, in just 30 seconds (using my Blendtec blender) 1 cup of wheat berries was turned into 1 1/2 cups of nutritional flour.

 

Recently Updated1

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.